W niniejszym artykule przybliżamy temat ugody frankowej oraz odfrankowienia kredytu. Miedzy innymi krótko wyjaśniamy na czym polega różnica pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem.
Czym jest ugoda frankowa?
Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, ugoda jest porozumieniem, które daje stronom szansę na wzajemne ustępstwa dotyczące obowiązującego między nimi stosunku prawnego. W przypadku ugody frankowej, bank i kredytobiorca muszą wyrazić zgodę na modyfikację warunków zawartej umowy. W praktyce kredytobiorcy mają możliwość podpisania porozumienia, w którym przewidziano przewalutowanie obecnego zobowiązania kredytowego na złotówki oraz umorzenie części długu.
Ugoda frankowa jest opcją, która pozwala uniknąć procesu sądowego z bankiem. Jednakże może ona okazać się nieopłacalna dla kredytobiorcy. Jest to więc zgoda pomiędzy stronami, a alternatywą dla niej jest odfrankowienie kredytu, które może dać większe korzyści z punktu widzenia kredytobiorcy.
Odfrankowienie kredytu
Odfrankowienie kredytu to proces dochodzony na drodze sądowej, który polega na wyeliminowaniu z zawartej umowy kredytu we frankach niedozwolonych klauzul indeksacyjnych. Jest to jedna z najbardziej korzystnych dla frankowiczów opcji, ponieważ w efekcie wdrożenia tego rozwiązania zawarta umowa kredytu frankowego zostaje uznana od momentu jej nawiązania za kredyt udzielony w polskiej walucie z oprocentowaniem według wskaźnika LIBOR.
Odfrankowienie kredytu wiąże się z wieloma korzyściami dla frankowiczów. Przede wszystkim, dzięki temu procesowi kredytobiorcy mogą uniezależnić wysokość spłaty kredytu od fluktuacji waluty, ponieważ raty są naliczane na podstawie wskaźnika LIBOR. Co więcej, w wyniku odfrankowienia kredytu kredytobiorcy mają prawo żądać zwrotu nadpłaconych rat do 10 lat wstecz. Dodatkowo, dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejsza się wysokość pozostałego zobowiązania, a kredytobiorcy mogą cieszyć się z korzystnego oprocentowania opartego na wskaźniku LIBOR.
Oprócz wielu zalet, trzeba jednak zwrócić uwagę na istotne wady. Przede wszystkim, konieczne jest udowodnienie w sądzie, że zawarta umowa kredytu zawiera niedozwolone klauzule indeksacyjne. Oznacza to, że frankowicze muszą zainwestować sporo czasu i pieniędzy w przygotowanie odpowiedniego procesu sądowego. Także sam proces odfrankowienia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od okoliczności. Jednak z punktu widzenia kredytobiorcy nie jest to bardzo mocno czasochłonne zadanie, gdyż z reguły tego typu obowiązkami zajmuje się wynajęta kancelaria.